background

Drewniane tarasy

Tarasy drewniane nie powinny być od strony domu, która jest bardzo nasłoneczniona, gdyż wpływa to w znacznym stopniu na ich trwałość. Bardzo ważna jest też wilgotność desek na tarasy drewniane – najlepsza to ok. 20-30% i im dłużej na tarasie pozostaną opady np. woda deszczowa to tym lepiej dla naszego tarasu, gdyż drewno nie ulega wysuszeniu.

 

 

Deski na tarasy drewniane

Jeżeli chcemy ułożyć deski na tarasy drewniane to powinniśmy zrobić to w sposób, w którym spadek ich nie będzie przekraczał ok. 2% lub zrezygnować z niego całkowicie, gdyż szkodliwa dla niego nie jest wilgoć tylko zbyt duże nasłonecznienie, które doprowadzić może do skręcenia się drewnianych włókien i szybszego zużycia się powierzchni.

 Gdzie umocować taras

Istotne jest podłoże na jakim chcemy umocować taras bo może to być beton lub tłuczeń i tylko od nas zależy, co wybierzemy. Tarasy drewniane możemy mocować na trzy sposoby i są to: śruby i przykręcenie go niejako do podłoża, klejenie lub za pomocą blaszek. Klejenie jest sposobem, jaki wykorzystujemy przy mocowaniu tarasów drewnianych i polega na nałożeniu warstwy kleju elastycznego i przeznaczonego do stosowania na zewnątrz na powierzchni legara, która bezpośrednio będzie miała styczność z tym czym jest deska tarasowa. Taki sposób umocowania sprawdzi się jeżeli nasze tarasy drewniane znajdują się po stronach: północnej , wschodniej i zachodniej, co nie znaczy, że nie możemy mieć tarasu po stronie południowej.

Po stronie południowej czy północnej?

Jeżeli jednak po stronie południowej mamy taras i chcemy go umocować za pomocą kleju to powinien on być zadaszony i wymagał będzie częstego i bardzo regularnego polewania wodą podczas bardzo słonecznych i upalnych dni. Innym sposobem jest montowanie desek tarasu z wykorzystaniem blaszek, które przykręca się do legara, a „wypustki” w blaszce wchodzą w specjalnie zrobione w deskach wyżłobienie. Sposób ten przy montowaniu możemy wykorzystać jeżeli tarasy drewniane znajdują się od strony północnej czyli w miejscu jak najmniej nasłonecznionym.

Mocowanie tarasu

Ostatnim sposobem jest przykręcanie tarasu za pomocą śrub, które powinny mieć wielkość, a raczej wysokość dwukrotnie większą niż montowana deska. Śruby te powinny być ze stali nierdzewnej lub mosiądzu i przykręca się je ok. 1.5cm od krawędzi deski w dwóch miejscach (na brzegach deski) i tam gdzie ściśle deska łączy się z legarami. Widoczne zakończenia (główki) śrub, które są na tarasach możemy bardzo łatwo zamaskować, bo poprzez pomalowanie ich farbami w kolorach naszego drewna i nasze tarasy drewniane będą mieć jednolitą barwę i nic na nich nie będzie się nam odznaczać. Wymiana elementów, które ulegną zużyciu lub wypaczeniu jest konieczna o ile nasze tarasy drewniane są nie zadaszone i umieszczone po stronie południowej.

2019  Przeprowadzki   globbers joomla templates