background

Kruszywo drogowe

Nawet nie zdajemy sobie często z tego sprawy, ale kruszywo jest jednym ze składników betonów, mieszanek asfaltowych i służy do podbudowy dróg. Dzięki niemu możemy mieć murowane domy i trwałe asfaltowe drogi, ale oczywiście wcześniej musimy je w odpowiedni sposób pozyskać z natury. Sposoby są niejako dwa, gdyż albo możemy wykorzystać te, które już luzem znajdują się w naturze albo możemy je pozyskać w sposób mechaniczny.

Kruszywa drogowe ważnym elementem budowy dróg

Do tych, które możemy w naturalny sposób pozyskać należą między innymi żwiry, które wydobywa się z dna rzeki, morza czy też jeziora, a natomiast np. grysy pozyskujemy poprzez mechaniczne obrobienie skał magmowych. Sposób pozyskania z natury decyduje też o kolejnym podziale jaki mogą mieć kruszywa naturalne czyli o tym, że mogą być żwirowe lub łamane. Wielkość i kształty mogą być różne od całkiem niedużych bo mierzonych w milimetrach do takich kilkucentymetrowych, które mają też zróżnicowane kształty. Przy obecnym użyciu i dalszej eksploatacji złóż kruszywo szybko może się wyczerpać zwłaszcza to całkowicie naturalnego pochodzenia. Nie musimy się wcale zbyt długo zastanawiać nad tym, dlaczego tak jest bo wystarczy się rozejrzeć wokół siebie – coraz to  nowsze i dłuższe połączenia drogowe, większa liczba budynków mieszkalnych, lokali handlowo-usługowych czy parkingów itd.

Zapotrzebowanie na kruszywa

Wszystko to sprawia, że kruszywo jest cały czas potrzebne i cały czas się eksploatuje, co przecież świadczy o tym, że złoża mogą zostać wyczerpane. Istnieje już obecnie wiele żwirowni, które zostały już wykorzystane i na miejscu wydobycia porobiono sztuczne zbiorniki wodne lub miejsca, których przeznaczeniem jest kompleksowa utylizacja odpadów. Bardzo często stosowana też jest termiczna obróbka, a nie tylko mechaniczna, co pozwala na wyselekcjonowanie większej liczby i rodzajów kruszywa, a co za tym idzie w większej liczbie miejsc może ono zostać wykorzystane. W budownictwie kruszywo dzielone jest na odpowiednie frakcje i w taki sposób też jest sprzedawane, ale możliwe jest też robienie mieszanek, gdyż nie każdy potrzebuje mieć wszystkie ziarna mniej więcej tej samej wielkości.

Kupno kruszywa drogowego

Jeżeli chodzi o kupno to można zamówić i kupić bezpośrednio w miejscach jego wydobycia, na składach i hurtowniach budowanych, a nawet na stronach internetowych producentów lub na aukcjach internetowych, które często wystawiają. Niejednokrotnie ceny są do siebie zbliżone, ale przy zakupie większych ilości możemy otrzymać korzystny rabat, ale zawsze lepiej taką opcję sprawdzić przed dokonaniem zakupu.

2018  Przeprowadzki   globbers joomla templates